KURUCU BAŞKANIN MESAJI
(Yazılma tarihi : 28.02.2015)
 
Sayın Amatör Denizciler,
Derneğimizin temellerini attım ve Kurucu Yönetim Kurulu Üyelerinın desteği ile uzun mücadele ve çalışmalar sonunda bu derneği kurduk ve siz Amatör Denizcilere hediye ediyoruz.
(1) Bu derneğin tek bir amacı vardır. O tek amaç, hepimizin muzdarip ve şikayetçi olduğu marina fiyatları nedeniyle soyulmaktan kurtulmak için Amatör Denizcilerin kendilerine ait BARINAKLARI KURMAKTIR.
(2)Kuracağımız barınaklar teknelerimiz için güvenli bir bağlama imkanı verecektir. Bu barınaklarda sadece bağlama, güvenlik, elektrik ve su hizmetleri olacaktır. Derneğimiz elektrik ve su tesisatlarını kuracak, ancak bağlanan teknelerin sahipleri bu hizmetler için bölgenin elektrik ve su idaresinden kartlar alacaklar ve bu kartlar ile elektrik ve sularını alacaklar. Dernek elektrik ve su hizmetine karışmayacaktır. Tuvalet ve duşları bile barınaklara bağlı Amatör Denizciler kendileri yapacaklardır. Bunlar basit ve ucuz işlerdir. Ödediğimiz marina fiyatları bu hizmetlerin karşılığının çok üzerinde, astronomik bile değil, “akıllara zarar” düzeydedir.
(3) Bundan 30 yıl önce teknelerimiz evlerimizin yakınında tonozda/alargada dururdu ve 5 kuruş para ödemezdik. Bir fırtına olduğunda teknemize biner ve korumaya alırdık. Veya kıyıdan teknemizi izler, güvende olduğundan emin olurduk. Şanslı olanlarımız teknelerini bir balıkçı barınağına bedava bağlardı. 30 yıl önce marinalar yoktu ve marinalara ihtiyaç duymazdık. Bu günde marinalara ihtiyacımız yoktur. Verdikleri göya 5 yıldızlı hizmetin neresi 5 yıldızlı? 5 yıldızlı hizmetlerin neresinden 5 yıldızlı yararlanıyorsunuz? Çok parası olanların, kazançları iyi olanların marinaları tercih etmesi gayet dogaldır. Ama bizler gibi bu paraları ödeyemeyenler için barınaklar gereklidir ve bu barınakları devlet yapmadığına göre biz yapmak zorundayız. Bizler bu fiyat düzeylerinde marina müşterisi olamayız ve marinalarda bizi müşteri olarak göremez. 
(4) Yıl 1998 idi. Teknemi Fenerbahçe Marina’ya getirdim ve bağladım. Teknemin boyutları 10,30 x 3,80 dir. Yıllık bağlama ücreti Alman Markı cinsinden 1.100.- idi. Yaklaşık 550.- Avro. Teknem Türk bayraklı ve ben Türk olduğum için kurda % 30 indirim vardı ve karaya 15 günlüğüne çıkıp inmek bu fiyatın içindeydi. Bu günkü fiyatlar ile karşılaştırmayı size bırakıyorum.
(5) Derneğimizin kuracağı ve idare edeceği barınaklar, tüzüğümüzde de maddesi olduğu üzere fevkalade ucuz olacaktır. Bu konuları burada tekrar sıralamayacağım. Ancak, belirtmekte fayda görüyorum ki, bütün Amatör Denizcilerin bu dernek altında toplanması tam bir zorunluluk ve ihtiyaçtır. Çünkü, ancak birlikte olduğumuz zaman bu işleri yapabiliriz. Biz bu derneği kurarken, Amatör Denizcilere ve Amatör Denizcilik için bir şey yapmak tasamız yoktu. Ne Amatör Denizcilere, ne Amatör Denizciliğe, ne de bir başkasına borcumuz veya minnetimiz yoktur. 
(6) Biz bu derneği öncelikle kendimize karşı sorumluluğumuz yüzünden ve kendimiz için kurduk. Derneğimize üye olanlarda kendilerine karşı sorumlulukları ve kendileri için aramıza katıldılar. Güç birliği yaptık. Sizlerde bu derneğe kendinize karşı olan sorumluluğunuz ve kendiniz için üye olmak zorundasınız. 
(7) Ama bu derneğin barınakları sadece Amatör Denizciliğe ve Amatör Denizcilere değil, bütün denizcilere, deniz ile iştigal eden şirketlere, kulüplere, derneklere hizmet edecektir.
(8) Bu derneğe bu gün üye olmazsanız, gelecekte mutlaka üye olacaksınız veya derneğin müşterisi olacaksınız. Bu kaçmanız mümkün olmayan bir olaydır. Bu gün “yaşım ileri, derneğe üye olacağımda ne olacak?” şeklinde veya “teknem yokki, niye üye olayım?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Yaşınız ileri ve dernek barınaklarından ömrünüzün sonuna kadar hiç yararlanmayacak olabilirsiniz. Ama sizin çocuklarınız ve hatta torunlarınız bu derneğe gelecek. Bu gün tekneniz olmayabilir. Ama bu derneğin yaratacağı ivme sizi tekne sahibi yapacaktır ve siz yine bu derneğe geleceksiniz.
(9) Bu Dernek, Türkiye’de ve Dünya’da başka bir örneği olmayan kuruluştur ve Amatör Denizcilerin Kabesi gibidir ve hep böyle olacaktır. Amatör Denizcilerin tek derneğidir.
(10) Bu gün üye olacak sizler, üyeliğiniz ile bu derneğe parasal destek sağlayacak ve görev üstlenerek işleri çabuklaştıracaksınız. Eğer üye olmaz iseniz, amacımıza biraz daha geç ulaşacağız. Ama amacımıza mutlaka ulaşacağız. Ancak siz “kurucu üye” olmanın getireceği avantajlardan hep mahrum kalacaksınız.
(11) Bu dernek sadece BARINAK işi ile uğraşacaktır. Denizcilik ve yelken eğitimi, su sporları ile de iştigal etmesi kuruluş aşamasında teklif edildi ama kabul edilmedi. Çünkü bu işler ile uğraşan çok sayıda kulüp, dernek zaten var. İşlerini de gayet güzel yapıyorlar. Ama barınak işine odaklanmış bu dernekten başka bir kuruluş yok. Başka işimiz olmayacak. Çünkü gücümüzü ve enerjimizi sadece BARINAK işine vermek istiyoruz.
(12) Bu derneğin kuracağı barınaklar, Amatör Denizciliğin ve her türlü su sporları ile eğitim hizmetlerinin, denizciliğin alt yapısıdır. Barınaklar hizmete girdiğinde, hem ÖLMEKTE OLAN AMATÖR DENİZCİLİK KURTULACAK, hemde kulüp ve dernekler alt yapı noksanlığından yapamadıkları işleri yapabilecek veya yapmakta zorlandıkları işleri kolayca yapabileceklerdir. Bu açıdan bütün kulüp ve dernekleri üyelerini Derneğimize üye olmaları için teşvik etmeye davet ediyorum. 
(13) Barınaklar, özellikle büyük şehirlerde bitmiş olan mahalle daşanışmasını ve kaynaşmasını, mahallenin güzel ve keyifli yaşantısını denizciler için yaratacak ve geliştirecektir. Barınakların çevresinde de sosyal gelişmeye büyük katkısı olacaktır.
(14) Bu dernek, benim ve kurucu yönetim kurulumuz diğer üyelerinin size hediyesidir. Artık bu hediyeyi kabul etmek, kabul edip büyütmek ve geliştirmek siz Amatör Denizcilerin işidir. Bu kadar eğitimli, kültürlü, donanımlı bir kitlenin bir araya geldiği zaman başaramayacağı hiçbir iş yoktur. Bu dernek Amatör Denizcilerin bu büyük kapasitesini kullanabilecekleri tek örgüttür. Bu derneğin kurucusu bizler faniyiz. Bizden sonra veya bizim görevimiz sona erdiğinide bu derneği Amatör Denizciler devam ettirecek ve geliştirecektir.
(15) Bu derneği kuruluş aşamasında engellemeye ve sabote etmeye çalışanlar oldu. Bunlar kuruluştan sonra da oldu. Bir kısmı menfaatlerine zarar vereceği düşüncesiyle buna yeltendiler. Bir kısmı ise, bir hastalıklı ruh hali ile, her toplumda olan hasetlik yüzünden engellemeye ve sabote etmeye çalıştılar ve gelecekte de bu gibi insanlar olacaktır. Eğer onlar denizci ise, onlarında eninde sonunda gelecekleri yer bu dernektir. Bu derneğe menfi yaklaşanlar veya dernek hakkında menfi düşünceleri olanlar, “yapamazlar” veya “yapılamaz” diyerek kendi acizliklerini bizimle özdeşleştirenler de sonunda bu derneğe geleceklerdir. Bizler onlarla özdeş değiliz. Biz acizlerden değiliz. Biz yaparız deriz ve yaparız. Bu Dernek "güzelleştirme", "kanarya sevenler" veya benzerleri gibi bir dernek değildir. Bu Dernek İŞ YAPMA, YATIRIM YAPMA, HİZMET VERME derneğidir. 
(16) Ben ve arkadaşlarım, bu dernek kurulmadan önce BİR HAYALE YELKEN AÇTIK. Bu dernek bir hayaldi. Dernek gerçek oldu. Şimdi sıra BARINAK hayallerimizi gerçek yapmakta. Hayallerimizin tamamı gerçek olacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmamalıdır.
(17) “Kendim için bir şey istiyorsam namertim” gibi boş bir lafın arkasında değilim. Eğer ben bir Amatör Denizci olmasaydım Amatör Denizcilerin sorunlarını bilemezdim ve dolayısıyla BARINAK sorununu da bilemezdim. Amatör Denizciliğin yaşaması ve gelişmesi için ve bilhassa KENDİM İÇİN İSTİYORUM VE BU İSTEĞİM BENİM TÜRK VATANDAŞI OLMAKTAN DOĞAN HAKKIMDIR. Kendisi için haklarını isteyen bütün Amatör Denizcileri yanımıza, birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz.
  Saygılarımla,
  Hilmi Atilla Özbank
*Kurucu Başkanın Özgeçmişi için tıklayın. Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı
*Kurucu Yönetim Kurulu'nun diğer üyelerinin özgeçmişi için tıklayın