TARİHÇE
(Yazılma tarihi : 28.02.2014)
 
Derneğimizin değişik bir kuruluş hikayesi var. Kurucu Başkanımız Hilmi Atilla Özbank”ın sağ gözünden bir dizi ameliyat olduğu süreçte, gündüz ışığı rahatsız ettiğinden gece yaşamaya başlar ve aile bireylerinin uyuduğu saatlerde sıkıldığından ilk defa Facebook’a girmeyi düşünür. Kendine bir facebook hesabı açar ve arkadaşlarını bulur. Marina fiyatlarının yüksekliğinden konuşurlarken bir şey yapmalı diye düşünürler ve bu bir örgüt olmalı kanaatine varırlar. Çünkü tek başına kimse bir şey yapamazdı. Ne yapılacaksa, örgütlenerek yapılabilirdi, bir araya gelinerek yapılabilirdi.
 
Kurulması düşünülen örgüt şirket olamazdı. Sermaye gerekirdi ve hiçbirinde bu para yoktu. Para olsada marina kurmaktan başka bir işe yaramazdı. Tabii parası olanın marina kurmayı doğru bir yatırım olarak görmesi de gerekirdi. Neticede böyle bir yatırım bir marina olurdu ve “akıllara zarar marina fiyatları” sorununu çözmezdi. Sadece sorunun bir başka aktörü olurdu. Dolayısıyla şirket fikri anında çürüdü. Kooperatif, vakıf ve Dernek kuruluşundan birini seçmeleri lazımdı. Bu konuda tercihi Kurucu Başkan Hilmi Atilla Özbank yaptı ve dernek kurmanın en doğru yol olduğuna karar verdi. Ama bu dernek nasıl kurulmalıydı? Amatör Denizcilere nasıl ulaşılmalıydı?
 
Kurucu Başkanımız Hilmi Atilla Özbank bu sorunu gidermek için kendi facebook sayfasından marina fiyatlarını öne çıkaran iki veya üç adet gönderi yaptı. Bu gönderiler ilgi uyandırdı. Ama arkadaş sayısı azdı ve bu yüzden yelkenci olduğunu tahmin ettiği facebook kullanıcılarına arkadaşlıklar gönderdi, mesajlar yazdı. Bu eylemleri yüzünden facebook onu iki kez cezalandırdı. Sonunda bir grup kurma fikri çıktı. Eşi ona bir facebook grup sayfası açtı. 7 Mart 2014 tarihinde açılan bu grup sayfasının ismi AMATÖR DENİZCİLER BARINAK DERNEĞİ oldu. Sayfada üye sayısı yavaşta olsa arttı. Bir dönem sonra kimlik bildirilmesi istendi. Kimlik bildiren Amatör Denizciler için ayrı bir sayfa açıldı. AMATÖR DENİZCİLER BARINAK DERNEĞİ DANIŞMA MECLİSİ isimli bu sayfaya sadece kimlik bildirenler alındı ve sayfa gizli koduyla açıldı. Diğer facebook kullanıcıları bu sayfayı göremiyordu.
 
AMATÖR DENİZCİLER BARINAK DERNEĞİ DANIŞMA MECLİSİ sayfasında Amatör Denizciler çeşitli tartışmalar yaptılar. Bir müddet sonra sanal ortamdan çıkılma kararı verildi ve 10 Eylül 2014 tarihinde İzmir’de bir toplantı yapıldı. Bu toplantıya Hilmi Atilla Özbank ve eşi Sermin Özbank, Levent Alpat (Kurucu Yön. Krl. Üyesi), Alaettin Gümüş (Dernek Üyesi), Bora Sonuvar (Dernek Üyesi),  ve Adnan Toprakseven (Rahatsızlığı nedeniyle derneğe üye olamadı) ile eşi Su Toprakseven katıldılar. İkinci toplantı 28 Eylül 2014 tarihinde İstanbul’da Marina Dragos tesislerinde yapıldı. Bu toplantıya Hilmi Atilla Özbank, Hakan Ertunk (Kurucu Yön.Krl.Bşk.Yrd), Olcayto Saltadal (Kurucu Yön.Krl.Bşk.Yrd), Mehmet Ali San (Kurucu Yön.Krl.Saymanı), İlker Eker (Dernek Üyesi), İhsan Erkin Özkan (Dernek Üyesi), Ahmet Ragıp Güney ve eşi Sema Bakal Güney, Ümit Subat (Dernek üyesi), Ali Şenalp (Dernek üyesi), Levent Soğukoğlu,  Serhat Bulut, Halit Konanç, Bora Ekemen katıldılar. (Bkz. Fotolar)
 
Toplantılara katılan bu bir avuç insan derneğin kuruluşundaki ve kuruluşunu müteakip çalışmalarında uyulacak ilkeleri belirlediler. Tüzük’de ne olursa olsun Dernek BARINAK işi dışında bir işle uğraşmayacaktır ve barınaklar üyelerinin bir yıl içinde marinalara vereceği paralardan daha az ve bir kereliğine verilecek paralar ile yapılacaktır. Derneğin merkezi Fethiye olacaktır ve Dernek bütün Türkiye kıyılarında faaliyet gösterecektir.
 
Sonuçta AMATÖR DENİZCİLER BARINAK DERNEĞİ DANIŞMA MECLİSİ sayfasından bir KURUCU YÖNETİM KURULU çıktı. Kurucu Başkanımız Hilmi Atilla Özbank dernek tüzüğünü ve diğer evrakları hazırladı ve Ekim 2014 ayında Muğla ili  Dernekler İl Müdürü Sayın Cengiz Demirci ile görüşmeler yaparak tüzüğe son halini verdi. 30 Ekim 2014 tarihinde kurucular Hilmi Atilla Özbank, Olcayto Saltadal, Hakan Ertunk, Harun Mehdi, Mehmet Ali San, Levent AIpat ve Derya Fidan imzalarını taşıyan Tüzük ve diğer evraklar Fethiye İlçesi Dernekler Masası Şefliğine verilerek Derneğimiz kuruldu. Kuruluş aşamasında Muğla İli Dernekler Masası Müdürü Sayın Cengiz Demirci ve personeline gösterdikleri kolaylık ve yardımlardan dolayı dernek üyeleri şükran borçludur.
 
Dernekler İl Müdürlüğü’nün 02.12.2014 tarihinde faaliyetine izin verdiği derneğimiz üye kayıtlarına başlayarak 26.04.2015 tarihinde Fethiye'de ilk Genel Kurulu'nu yapmış ve 3 yıllığına görev yapmak üzere ilk Yönetim Kurulu'nu ve ilk Denetim Kurulu'nu seçmiştir. 
 
İlk Genel Kurul'u takiben Yönetim Kurulu hemen çalışmalarına başlamış ve T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na sunmak üzere kapsamlı bir RAPOR hazırlamış, raporu sunmak için 7 Haziran 2015 tarihli genel seçimleri ve hükümetin kuruluşunun tamamlanmasının beklenmesine karar verilmiştir. Bu arada Derneğimiz Tübitak-Tüsside'nin Antalya'da düzenlediği çalıştaya davet edilmiş, davete icabet edilerek 16 Haziran 2016 tarihinde çalıştaya iştirak edilerek, Denizcilik Bakanlığı yöneticilerinin de olduğu bu çalıştayda Derneğimiz tanıtılmış, Amatör Denizcilerin sıkıntıları dile getirilmiş, Denizcilik Bakanlığı Yönetici ve personeline özet raporlar sunulmuştur. 
 
7 Haziran seçimlerinden sonra kalıcı bir hükümet kurulamaması ve 1 kasım 2015 te seçimlerin yenilenmesi kararı çıkınca, bu kez bu seçimlerin beklenmesine karar verilmiştir. Seçimleri müteakip hükümetin kuruluşundan sonra, 15 Aralık 2015 tarihinde Denizcilik Bakanlığı ile ilk resmi temas kurulmuş ve Rapor takdim edilerek 3 toplantı yapılmıştır. Müteakiben telefon ve e-posta ile temaslar ve görüşmeler devam etmiştir. 02.09.2016 tarihinde Denizcilik Bakanlığı ile ikinci Resmi görüşmeler yapılmış, 2 toplantı yapılmıştır. Bu toplantılarının sonuçları değerlendirilmiş ve çözümsüzlüğün mevzuat yetersizliğinden olduğu, mevcut mevzuatın Derneğimiz taleplerinin karşılanmasına imkan vermediği, bu engellerin ancak bir kanun ile aşılabileceği kanaati edinilerek AMATÖR DENİZCİLİK KANUNU taslağı hazırlanmasına karar verilmiş, taslak hazırlanmış ve 20 Mayıs 2016 tarihinde taslak Yönetim Kurulu tarafından kabul edilmiştir. Yine hükümet değişikliği gündeme geldiğinden, hükümetin kuruluşunu müteakip taslağın ilgili makamlara sunulması karar altına alınmıştır.